Ivana Bašić se proslavila svým přístupem k umělecké tvorbě, kde kombinuje tradiční sochařské techniky s ultramoderními materiály. Její práce často využívají vosk, sklo, ocel a alabastr, což vytváří fascinující kontrast mezi pevností a zranitelností, kterou podle ní disponuje i lidské tělo. Barvy v jejích dílech často odrážejí odstíny lidské kůže či orgánů, což dílům dodává zvláštní intimitu a hloubku.
Ivanina umělecká vize je hluboce intuitivní a manuální, což je v dnešní digitální době více než osvěžující. Bašić tvaruje své sochy ručně, bez předchozích nákresů, což jí umožňuje vytvářet díla, která jsou autentická a „plná života“. Poznejte s námi avantgardní a přesto přirozenou umělkyni.
Ivana momentálně vystavuje v Berlíně. Fanoušci po jejích výstavách doslova touží
Pokud jsou vaše „for you“ stránky sociálních sítí alespoň trochu artově založené, tato výstava vám nemohla uniknout. Berlín je podle nás velmi příznačným místem, kam její tvorba přímo zapadá.
Zdroj: Ivana Bašić
Nejnovější umělecká prezentace s názvem Metempsychosis: The Passion of Pneumatics, je k vidění ve zmíněné německé metropoli v Schinkel Pavillon od června do září 2024. Tato instalace zahrnuje více než dvacet nových objektů, včetně soch, kreseb, videí a 23 metrů dlouhého virálního 3D díla. Výstava zkoumá rozpad lidského těla a materiálního světa, ne jako negativní ztrátu, ale jako průzkumný umělecký moment.
Zdroj: Ivana Bašić
Ivana slaví svou druhou velkolepou výstavu. První ji katapultovala mezi nejvýznamnější současné umělce
Bašić své práce představila na mnoha prestižních výstavách po celém světě. Mezi její další proběhlé samostatné výstavy patří Throat wanders down the blade v Annka Kultys Gallery v Londýně. Hlavní postavou proběhlé výstavy byla imaginární Bridle, která ztělesňovala napětí mezi křehkostí života a násilnou silou, která ji dusí.
Zdroj: Ivana Bašić
Nejzajímavější však byly dvě neurčité entity, upevněné proti sobě dlouhou kovovou tyčí, která je současně vyobrazuje zraněné a zároveň něžně propojené, což symbolizovalo vnitřní napětí, tedy pomyslnou trému.
Její tvorba má tematické a stylistické podobnosti s dalšími současnými umělci, jako jsou Berlinde De Bruyckere a Patricia Piccinini. Tito tvůrci, stejně jako Bašić, využívají kombinaci organických a syntetických materiálů, aby zpochybnili naše vnímání lidského těla a jeho místa ve světě. Tyto umělce rovněž doporučujeme prozkoumat a případně navštívit.
Zdroj: Berlinde De Bruyckere, Patricia Piccinini
Poslední malou zajímavostí je fakt, na který přišli až fanoušci na sociálních sítích. Aktuální berlínskou výstavu přirovnávají ke kultovnímu klipu Born This Way od Lady Gaga, kde se sice digitální kreace, ale velmi podobné, střetávají s podobnou myšlenkou.
Zdroje: Ivana Bašić, Marlborough New York, Wikipedia, Artsy, Lo Brutto Stahl