Ačkoliv už většinu z vás environmentální výrazy nudí, slovo udržitelnost je nyní na místě více než kdy dříve. Upcycled móda s sebou navíc kromě pozitivního ekologického významu přináší i nevídané, originální a atypické kousky. Výběr je opravdu pestrý, proto by každý módní nadšenec měl alespoň jeden podobný kousek vlastnit. Podpoříte tak velmi šikovné designéry a odlehčíte zátěž planety.
Pro ty, kteří se do teď s termínem upcycled nesetkali, jde o oblečení, boty i doplňky vytvořené z již existujících oděvních objektů. Různými procesy se přetvářejí na „staronová“ umělecká díla a dodávají tak zapomenutému oblečení nový výraz. Na rozdíl od běžné recyklace se textilie nemusí rozložit na původní suroviny, proto u upcycled kousků nevznikají nové a planetu zatěžující dopady. A nebojte se, nebudeme vám předvádět květinkové šaty, ani pletený vak na záda. I v této oblasti totiž najdete nespočet relevantních návrhářů.
Kontroverzní kožešina díky upcycled brandům dostává nový rozměr. Nereja transformuje staré kožešiny
Hned na začátek se dostáváme k velmi kontroverznímu tématu, kterým jsou pravé kožešiny. Od pravěku zahřívají lidstvo a od starověku jsou symbolem luxusu. V moderních dějinách se ovšem setkávají s ostrou kritikou. My samozřejmě trh s novými kožešinami nepodporujeme, naštěstí se ale můžeme obrátit i jinam.
Značka Nereja se totiž zaměřuje na přešívání a přeformování starých kožešinových produktů na nové. Což je velice adekvátní řešení pro všechny, kdo si v pravé kožešině libují do dnešních dní. Zakázky na přání si můžete objednat skrze Instagram nebo komunikační síť Telegram.
Pásky kam se podíváš. Luxusní zboží, které vypráví příběhy prostřednictvím portrétů času
Značka Hodakova nabízí RTW, doplňky i boty z transformovaných starých kousků. Často sahá i po oblíbených vintage kouscích předních světových módních domů. Setkat se můžete s přepracovanou Fendi Baguette i Dior Saddle. Největším uměním této švédské značky je však její „podpis“.
V případě upcycled kousků je přitom hledání vlastního originálního stylu velmi obtížné. Představte si, že pracujete s přešíváním a úpravami oblečení z druhé ruky a zároveň hledáte způsob, jak vyjádřit esenci své značky. Značka Hodakova však dokázala tento úkol zdárně zvládnout a na svých stránkách nabízí esteticky dokonalé produkty.
Zdroj: Hodakova
Benjamin Benmoyal se nechává unést marockými kořeny. Využívá látky ze starých továren a mrtvých skladů haute couture
Návrhář Benjamin Benmoyal pracoval pro značky Hermés i Alexander McQueen, avšak v roce 2020 se rozhodl jít vlastní cestou. Vytvořil proto svůj label, který veškeré kousky zpracovává z již využitých textilií. Zaměřuje se na tradiční oděvy a tkaní barevných látek. Textilní továrny a sklady, z nichž materiály odebírá, byly navíc uzavřeny už před rokem 2000.
Absolutně tak svou tvorbou odlehčuje dopad na životní prostředí a případnou likvidaci nevyužitých produktů. Na své si zde přijdou primárně milovníci alternativních stylů, Benajmin totiž svou lásku k jednoduchosti a saharským kulturám prolíná do každé kolekce. Nesetkáte se tu tak s aktuálními rychlými trendy ani s experimentátorskými prvky.
Zdroj: Benjamin Benmoyal
Spojení mužnosti a ženskosti, vintage i moderny. Ancuta Sarca vdechuje nový život stylovému footwear
Rumunský brand Ancuta Sarca debutoval v roce 2019 na londýnském týdnu módy a okamžitě oslnil sociální sítě a stal se virálním. Jednoduše řečeno, značka přetváří staré tenisky do nových ikonických heels, a to na různé způsoby. Občas si pohraje s otevřenou špičkou, jindy zase s ultra vysokým podpatkem nebo platformou. Boty skvěle doplňují streetové looky a vypadají velice promyšleně v kombinaci s dlouhými kalhoty. Pokud totiž odhalíte pouze špičku boty, budou vypadat mistrovsky.
Zdroj: Ancuta Sarca (Zalando)
Pro upcycled denim nemusíte do zahraničí. Lokální brand KOLDHART představuje kolekci streetwearových nezbytností
Český label KOLDHART se soustředí na denimové oblečení i doplňky, přičemž se řídí aktuálními trendy i vlivem oblíbeného Y2K. V nabídce českého designéra najdete upcycled džíny, bundy, kšiltovky nebo jiné accesories. Výjimkou nejsou ani custom mikiny streetwearového velikána Supreme.
Samozřejmě si můžete s brandem dohodnout i osobní schůzku a vytvořit si kompletní look či jednotlivé kousky pouze podle vašich představ. Naším předním favoritem jsou však New Era kšiltovky s promyšlenými a ručně vytvořenými detaily. Zero waste je tedy u této značky na prvním místě.
Zdroj: KOLDHART
Zdroje: Instagram