Změny uplynulého roku v kreativním vedení mnoha módních domů nejsou jen náhodnou událostí. Jedná se o důležitý ukazatel stavu luxusního průmyslu. Značky totiž trápí zásadní nedostatek poptávky, kterou se snaží přitáhnout zpět právě pomocí nových zářivých jmen. Pouhá výměna návrhářů ovšem k obnově kdysi blyštivých tržeb nestačí.
Luxusní společnosti usilují o získání ztracené pozornosti svých zákazníků. Rostoucí ceny uplynulých let způsobily klesající poptávku, a tak se módní domy snaží vymyslet různé taktiky, jak vytoužené tržby získat zpět. Jedním z nejmazanějších kroků je výměna kreativního vedení. Dává proto smysl, proč se v minulém roce tolik slavných značek rozhodlo změnit své dosavadní návrháře.
Módní scéna loni s údivem pozorovala masové stěhování designérů, rádoby ničím nevyprovokované. Opak je ovšem pravdou, právě tato „hra na židličkovanou“ poukazuje na současný stav luxusního průmyslu, bojujícího s nedostatkem zákazníků. Například firma Bain & Co. poukázala na to, že letos očekává nejslabší poptávku od finanční krize, vyjma období světové pandemie.
Fashion brands are going through creative directors like football managers. That’s not a good look for the luxury industry, @AndreaFelsted writes https://t.co/8PnhtWHSg3
— Bloomberg Opinion (@opinion) December 31, 2024
Nový kreativní návrhář pak působí jako třpytivá návnada. Nejedná se ale o jednoduché řešení. Daný designér se musí ke značce hodit, zároveň ale nesmí zastínit její image. Proto se také některé z módních domů raději obrací k méně hlasitým jménům. Vysvětlovalo by to i rozhodnutí společnosti Chanel, která do vedení dosadila Matthieu Blazy, i když měla k dispozici ikonického Hedi Slimane.
Vlna nových návrhářů nabízí cestu ven. Sama ale značky ze dna nezvedne
Do určité míry se však do svízelné situace dostaly luxusní značky samy. Mezi lety 2020 až 2022 se těšily vysoké poptávce, jelikož si zákazníci v době světové pandemie mohli díky úsporám dovolit utrácet i za zboží, které by si jinak nekoupili. Poté, co prvotní boom začal v roce 2023 upadávat, nahradila ho znovuzrozená poptávka čínských zákazníků. Nyní ovšem opadává i tento zdroj.
V období vysoké poptávky značky začaly své ceny přirozeně zvedat. Necítily rovněž silnou potřebu inovace. Nyní si ovšem zákazníci dvakrát rozmyslí, do jakého luxusního kousku své úspory vloží. Nové kreativní vedení tak nabízí jasné východisko. Ani čerstvý designér však nespraví veškeré problémy. Mimo jiné proto, že často trvá až 18 měsíců, než na novém místě ukáže plný potenciál.
Zdroje: The Fashion Network, Business Times, X, YouTube