Když si v dnešní době vybavíme pojem etiketa, nabízí se souběžně otázka její skutečné relevance. V éře 21. století se některá pravidla vskutku stávají úsměvnými, jiná stále setrvávají v základní výbavě každého slušného člověka a přibývají i nová. Mění se i definice slova dáma a představa o ní. Jaké jednoduché zásady z každodenního života by měla současná moderní dáma dodržovat?
Dilema počtu emotikonů v jedné zprávě nahradilo políbení ruky dámě
Na první pohled se zdá, že etiketa se z našeho slovníku a života vytrácí úplně. Její důležitost rapidně klesá. Zároveň je však důležité definovat význam slova. Etiketa je soubor pravidel zdvořilosti a společenského chování. Některé její zásady však pocházejí z příruček z 19. století, a proto lze říci, že se spíše mění souběžně se společností, nevytrácí se. Dilema počtu emotikonů v jedné zprávě nahradilo políbení ruky dámě a večeři nemusí pokaždé platit výhradně muž. Používání slov děkuji a prosím, slušnost pozdravit a úcta ke starším překonávají zub času a měly by být stále v módě.
1.) Snažte se omezit čas strávený na telefonu ve společnosti
Možná jste si všimli, že když je ve společnosti chvilka ticha a zdá se, že není o čem mluvit, máme tendenci vytáhnout telefon. Instagramový feed může být v tu chvíli zajímavější, ale čas strávený na telefonu nás vytrhává z přítomnosti a signalizuje ostatním, že se nudíme a nemáme zájem. Být na telefonu během probíhající konverzace vždy do jisté míry kazí atmosféru.
2.) Nemusí nutně platit vždy jenom muž
U této zásady vstupuje do hry mnoho faktorů, ale zejména je to velmi individuální. Mnoho žen dává přednost tomu, když za první rande platí muž. Jiné mají rády, když se účet dělí napůl nebo když muž zaplatí večeři a poté ho pozvou na drink. Zcela jiná pravidla mohou platit pro páry stejného pohlaví, dlouhodobé vztahy atd. Jedno je však jisté, na placení se může bez okolků podílet i žena a důležitá je také upřímná komunikace.
Zdroj: Pexels
3.) E-mail není totéž co textová zpráva
Komunikace v digitální sféře má často uvolněný podtón. Používáme emotikony, zkratky, píšeme bez interpunkce a vyjadřujeme se neformálně. Kam až ale sahají hranice? Jednou z výjimek by určitě měl být e-mail. Obvykle jej používáme při oficiální a profesionální komunikaci, proto bychom měli mít na paměti určité zásady. Používání diakritiky, správný pravopis a psaní jmen budí dobrý první dojem. Hodně záleží na typu vztahu, ale obecně by e-mail měl začínat pozdravem vážený/vážená.
4.) Před přidáním skupinové fotografie nebo konverzace požádejte o svolení
Potřeba zveřejnit na sociálních sítích skupinovou fotografii, na které vypadáme dobře, je silná, ale ne každý to vnímá stejně. Totéž platí pro sdílení screenshotů konverzací. Všechny zúčastněné strany by s tím měly předem souhlasit.
5.) Stále se sluší hezky se obléct
S příchodem ležérního stylu se zvyk oblékat se do společnosti pěkně jaksi vytratil. Faux pas typu vzít si do divadla džíny už nevzbuzuje takové pohoršení jako kdysi. Investovat čas a zájem do svého outfitu do restaurace, práce a společnosti však nikdy není na škodu. Kromě toho letošní sezónní trendy formálnímu oblékání přejí.
Zdroje: Univerzita Karlova, Emily Post Institute, The Cut, Forbes