Léto je v plném proudu a ovoce si v horkém počasí rád dopřeje snad každý z nás. Jen málokoho by ale napadlo, že ho lze proměnit v materiály, z nichž vzniká luxusní móda. Značky jako Loewe, E. Marinella či Chanel dokazují, že skutečný luxus v současnosti nevychází jen z vizuálního dojmu, ale také etických hodnot. Díky inovativním technologiím nachází odpad z ovoce využití a vnáší do módy svěžest.
Luxus v současné době netkví pouze v estetice, za potřebí je totiž rovněž etika. Od známých značek se v dnešní době očekává, že vedle vizuální stránky budou při vývoji produktů myslet také na dobro planety.
Udržitelnost lze podpořit recyklací materiálů, které by jinak skončily jako odpad. Kromě plastových lahví nebo kartonů od mléka začínáme vídat čím dál inovativnější zbytkové materiály, ze kterých se oblečení vyrábí, jako jsou pomerančové slupky či ananasové listy.
Ze sicilských citrusů do řad luxusních značek. Ovoce se mění v oblečení vonící příběhem
Sicilská firma Orange Fiber vyrábí oblečení z „pastazza“, tedy odpadního materiálu, který zůstává po výrobě pomerančové šťávy. Odpad totiž tvoří až 60 procent hmotnosti plodu. Orange Fiber získává z pomerančových slupek celulózu, kterou používá na výrobu látek. Firma spolupracuje i se značkami E. Marinella, H&M, Ferragamo a nově také Loewe.
Právě španělský luxusní módní dům Loewe přinesl na konci června do světa módy vůni pomeranče. Ve spolupráci s Orange Fiber proměnila značka pomerančové slupky ve svou nejnovější kolekci, která zaujme nejen esteticky, ale také příběhem. Řada z citrusů má přirozeně antibakteriální a chladivé vlastnosti bez potřeby chemických úprav.


Zdroj: Loewe
Na nové kolekci Loewe se podílí také madridská vývojová laboratoř Pyratex. Ta je známá tím, že umí přetvořit různé materiály, a to od mořských řas přes banánová vlákna až po kopřivy, v působivý textil.
Pod vedením Jonathana Andersona, který pro firmu pracoval do letošního března, se společnost Loewe vyvinula ve značku, jež redefinuje luxus. Citrusové tkaniny tak do její filozofie perfektně zapadají. Jsou ekologické, inovativní a technologicky vyspělé.
Ananas nejen v Piña Coladě. Materiál Piñatex funguje jako ekologická alternativa kůže
Dalším svěžím ovocem, jenž si našlo cestu do módního světa, je ananas. Z jeho listů, které by jinak zůstaly jako odpad po sklizni, vzniká materiál Piñatex. Společnost Ananas Anam totiž vytvořila z materiálu alternativu kůže s nízkým ekologickým odpadem.
Piñatex není jen ekologický, vyniká také esteticky. Díky přirozené textuře a možnosti úprav do metalického či lesklého provedení se hodí na výrobu kabelek, bot, ale i čalounění. Materiál už využilo více než tisíc značek po celém světě, včetně Hugo Boss, H&M Conscious Exclusive, Nike, House of Marici či hoteul Hilton Bankside. Piñatex ve svých doplňcích testoval i Chanel.


Zdroj: House of Marici
Za vznikem Piñatexu stojí španělská návrhářka a expertka na kožené zboží Carmen Hijosa. Když v 90. letech působila jako konzultantka v kožedělném průmyslu na Filipínách, byla zděšená ekologickou zátěží tradiční výroby kůže. Rozhodla se proto vytvořit nový materiál, který by spojil udržitelnost, funkčnost a sociální přínos. Tak vznikla její firma Ananas Anam.
Zdroje: Orange Fiber, Reflawn, Ananas Anam, Instagram