Módní slávu zažijí často kousky, u kterých bychom to čekali nejméně. Stejně tomu bylo i u merche obchodů, jako je IKEA, Lidl nebo KFC. I když svou největší slávu nevkusné korporátní kolekce zažily už před několika lety, módní scénu ještě zcela neopustily. Je však na čase dát jim sbohem.
Obsese proslulými značkami, kterým se podařilo vniknout snad do všech koutů světa, není žádnou novinkou. Nebylo proto ani příliš překvapivé, když značky jako IKEA, Lidl nebo KFC začaly vydávat své vlastní oblečení. Nikdo ovšem nečekal boom, se kterým kolekce následně smetly módní scénu. Jejich pozice na vrcholu trendů byla zběžná, bohužel ale ještě zcela neskončila.
Zdroj: IKEA
Například Lidl vydal na začátku letošního léta nejnovější řadu, lákající zákazníky, aby ji vynesli na letošní hudební festivaly. Přání slavného supermarketu se naplnilo, a tak jste mezi jinak typickými „fesťákovými“ looky mohli v uplynulých měsících zahlédnout i pár nevkusných žluto-modrých kombinací. S lítostí však musíme oznámit, že módní chvilka podobných kousků už dávno pominula.
Největší popularitu si takzvaný korporátní merch prožil v době začátku světové pandemie, tedy v letech 2020 a 2021. Tehdy své první kolekce vydaly obchody jako Lidl nebo Ikea. Důvodů pro jejich slávu je hned několik. Tím nejvíce jasným je známost značek. Neexistuje snad nikdo, kdo do nich alespoň jednou nevkročil. Mají tedy široké a snadno dostupné publikum. Dalším faktorem jsou nízké ceny, pro zmíněné firmy tak typické.
Korporátní merch měl sloužit pro vybočení z řady. Stal se však nevkusným mainstreamem
V době své největší popularity se ovšem tenisky Lidl prodávaly na second-hand platformách až za tisíc euro. Jejich původní cena se přitom pohybovala kolem 15 euro. Na vině byl především fakt, že byla tehdy dotyčná obuv nedostatkové zboží. Nebylo zvykem, že by korporáty prodávaly vlastní merch, a tak je ani značky nevyráběly ve velkém množství. Faktor podobné jedinečnosti už však dávno neplatí.
Zdroj: IKEA
Bohatí lidé si podobné kousky zase oblíbili proto, že se mohli mezi svými vrstevníky vyjímat. Svět Lidlu nebo IKEA pro ně bylo neznámé teritorium. Jak jinak lze vysvětlit, že se modrou taškou IKEA už v roce 2017 inspiroval i návrhář Demna Gvasalia pro Balenciaga. Taška Arena Extra Large Shopper Tote se prodávala až za 2 150 dolarů. Lidé ze středních nebo nižších vrstev merchi propadli z opačného důvodu.
@pistolsnpalosanto KFC Merch, who is buying this? Please show yourself! #kfc #boxlunch #mall #colonelsanders ♬ original sound – Nola Darling
Konečně totiž mohli nosit značku, kterou tak dobře znali a s níž se často identifikovali. V době pandemie jim navíc připomínala tehdejší hrdiny, tedy prodavače nebo poslíčky, udržující společnost v chodu i v době krize. Posledním důvodem pro obsesi korporátním oblečením byla jednoduše snaha vyniknout. Neexistuje přece lepší způsob, jak ukázat, že jste nad věcí a s módou si umíte snadno pohrát.
Podobné odkazování by ovšem v době současné ekonomické krize nejspíše neprošlo. Kdysi možná fungovalo, nyní už se však jedná o chabý způsob, jak se odlišit. Korporátní oblečení se navíc stalo mainstreamem, a tak ztratilo svůj původní neobvyklý charakter. Nyní už ho definuje jen jedna vlastnost, a to čistý nevkus.
Zdroje: The Fashion Network, Vice, Dezeen, Culted, Instagram, TikTok