Pomyslné hlavní město severní Itálie patří mezi nejdůležitější módní hot spoty. Dává tedy smysl, že Miláno kromě očekávaných přehlídek přivítalo také Summit UNECE. Jednalo se o konferenci zaměřenou na takzvanou The Sustainability Pledge, tedy síť aktérů, jejíž cíl je vytvořit více transparentní, cirkulární a udržitelný módní průmysl.
Čím dál více firem, organizací i vlád začíná usilovat o udržitelnější módní průmysl. Všichni totiž začali chápat jeho ohromný negativní vliv na naši planetu, například kvůli vypouštění skleníkových plynů, přispívajících ke klimatické změně, nebo ohromnému množství textilního odpadu. Evropská hospodářská komise Organizace spojených národů (UNECE) proto před třemi lety založila iniciativu s názvem The Sustainability Pledge.
Její tříleté výročí se začátkem tohoto týdne rozhodla uctít summitem Vision & Visibility: Scaling Transparency. Událost zorganizovala UNECE ve spolupráci s Fondazione Pistoletto Cittadellarte v milánském design muzeu Triennale. The Sustainability Pledge tvoří síť různých aktérů, usilujících o více transparentní, sledovatelný, cirkulární a udržitelný textilní i obuvní sektor. Konference se proto soustředila na dosavadní úspěchy i budoucí cíle.
None of the indicators for #SDG12 are on track for the UNECE region@UNECE has focused on finding concrete solutions to support member States to reverse this negative trend, with focus on #innovation, infrastructure #finance & #trade
— UNECE (@UNECE) July 2, 2024
📝https://t.co/lk5fJN8Wgh pic.twitter.com/wMDDqOVMOZ
Zástupci UNECE proto vydali report, ve kterém prezentovali výsledky aktivit současných 110 „pledges“, tedy závazků, na nichž se podílelo 800 partnerů z 28 států. Zmínili v něm především 35 klíčových indikátorů výkonu, pomáhajících pochopit úroveň sledovatelnosti a transparentnosti módních produktů. Mezi zmíněné účastníky iniciativy pak patří politici, experti, zástupci firem, akademici i neziskové organizace.
UNECE apeluje na zapojení nových aktérů. Pokrýt by měli celý svět
Stejně důležitá jako minulost je ale také budoucnost a s ní související kroky. Účastníci konference proto zdůraznili především potřebu zapojit co nejvíce dalších aktérů, a to sice ze všech regionů, především však z těch nacházejících se na jižní polokouli. „Dokud tento problém nepokryjeme globálně, na širší škále, vždy budeme mít mezery pro možnosti nerovnováhy,“ vysvětlila výkonná tajemnice UNECE Tatiana Molcean.
Dodala rovněž, že upřednostňuje regionální přístup před tím státním. Další podmínkou pro úspěšnější proměnu textilního průmyslu jsou podle závěrů konference také globální regulace. Molcean tak prohlásila, že nestačí například pouze ty, v současnosti zavedené Evropskou unií. Dále je dle ní potřeba vytvořit prostředí, ve kterém existuje zájem o to investovat do udržitelných řešení.
Zdroje: WWD, Fibre2Fashion, UNECE, YouTube, X