Kvalitní opalovací krém by měl mít své čestné místo v každé kosmetické taštičce. Opouštět by ji neměl ani v zimě, kdy to zdánlivě vypadá, že už tolik sluníčka nesvítí. Získáváme pak falešný pocit, že není potřeba se před ním schovávat pod „extra“ krémem. Opak je pravdou. Chránit bychom se měli každý den, a to v každé roční období. Objevte základy toho, jak opalovací krémy správně používat.
Nenechte se v zimě zmást chladným počasím, které vám bude našeptávat, že je na čase odložit opalovací krém. Sluníčko pracuje neustále, a to i když je za mraky nebo zpoza nich vykoukne jen občas. Jeho UV paprsky totiž postupně rozkládají vaše kožní buňky, čímž způsobují předčasné stárnutí pokožky. Kromě více viditelných vrásek by vás ale mělo trápit ještě jiné a akutnější riziko, tedy zvyšující se pravděpodobnost rakoviny kůže.
Osvojte si základy opalovacích krémů. Už nikdy nešlápnete vedle
Aby ale opalovací krém plnil svou funkci, musí být opravdu kvalitní a splňovat jistá kritéria. Vždy byste měli například používat produkt, který má ochranu alespoň SPF 30. Taková hodnota vás ochrání před asi 97 procenty UV paprsků. Přes to je ale potřeba krém přes den opětovně aplikovat, a to nejlépe každé dvě hodiny. Pokud vyrážíte na hory, doporučuje se krém s ochranou SPF 50.
Důvodem je především to, že se paprsky od sněhu odrážejí a jsou tak ještě silnější. Vhodné je také pořídit si model, který vydrží navzdory vodě nebo potu. Aplikovat byste pak měli krém alespoň 20 minut před tím, než vyjdete z domu. Nezapomeňte ani na své rty nebo více schovaná místa, jako je spodní strana nosu. Samozřejmostí je také použití krému na krk a dekolt, pokud není zakrytý.
Vyplatí se chemické i fyzické opalovací krémy. Dbejte ale na vlastní preference
Dalším důležitým bodem při pořizování opalovacích krémů je, aby chránily jak před UVA, tak UVB paprsky. Na výběr pak budete mít z více „druhů“ těchto produktů, hlavně tedy chemických, fyzických a smíšených krémů. Chemické verze UV paprsky absorbují, zatímco ty fyzické je blokují. První varianta krémů je výhodná v tom, že je většinou více gelová a lépe tak splývá s make-upem.
Například s opalovacím krémem Bioré UV Aqua Rich nehrozí, že budete muset bojovat s nepříjemnou bílou stopou. Platí sice, že opalovací krémy na tělo se dají použít i na obličej, ne vždy se ale jedná o nejvhodnější variantu. Výsledek totiž může být často nepřitažlivě lesklá pleť. „Neviditelný“ look pak vytvoří také Unseen Sunscreen od společnosti Supergoop!
Zdroj: Bioré, Supergoop!
Chemické opalovací krémy ale nemusí být vždy dobře dostupné. Naštěstí existuje také řada těch fyzických, které už jsou make-upu lépe přizpůsobené. Většinou proto mají rovněž gelovou až lehce krémovou konzistenci. Například minerální krém s SPF 50+ od Dr. Jart+ zajistí pocit, při kterém na krém v podstatě zapomenete. Stejného výsledku ale dosáhnete také s SPF 30 krémem od společnosti First Aid Beauty.
Zdroj: Dr. Jart+, First Aid Beauty
Zdroje: Manhattan Dermatology, The New York Times, The Strategist, YouTube