Při slově propolis si možná vybavíte tinkturu na zánět dásní, mast na hojení ran nebo pastilky proti bolesti v krku. V poslední době se ovšem vzácná přísada právem dostává také na poličky skincare labužníků. Díky svému složení, nabitému vitamíny a antioxidanty, je ideálním prvním pomocníkem při akné, jizvách či poškozené kožní bariéře.
Všestranné využití pro propolis našli již starověcí Egypťané nebo Řekové
Propolis je spolu s medem a voskem dalším zázračným včelím produktem, skládajícím se především z rostlinné pryskyřice. Největší využití má v úlu, kde ho včely používají k vyplňování otvorů nebo zpevňování buněk plástů. Výjimečný je díky bohatému množství vitaminů skupiny B nebo flavonoidů.
Na rozdíl od dalších různých populárních kosmetických složek, jako jsou AHA kyseliny, niacinamid nebo retinol, má propolis jednu výhodu. Obstál totiž v neúprosné zkoušce časem. Jeho blahodárné účinky tedy znaly a plně využívaly již starověké civilizace.
Zdroj: Unsplash
Například Egypťané ho používali k balzamování mumií. Včelařské řemeslo tak měli ve velké úctě. Hmyz byl také spojován s vladařskými tituly a faraonovi se přezdívalo král včel. U vznešených Řeků propolis figuroval jako hlavní složka parfémů. Otec moderní medicíny Hippokrates jím jako jeden z prvních léčil vředy a rány.
Chrání před volnými radikály a poradí si i s akné. Dejte však pozor na alergickou reakci
Internet je posedlý zářivou pletí, a tak není divu, že propolis získává stále více příznivců. Na pokožce totiž funguje podobně jako ve včelím úlu, drží pohromadě kožní bariéru a posiluje ji. Díky vysokému obsahu zmíněných flavonoidů také účinně bojuje proti volným radikálům, například UV záření.
Alfou a omegou tuhého včelího zlata jsou však jeho pověstné protizánětlivé a antibakteriální účinky. Propolis omezuje výskyt bakterií, vedoucí ke vzniku akné, ale pomáhá také bojovat s jeho často mnohem otravnějšími následky. Při pravidelném používání totiž hojí jizvy po pupíncích a zesvětluje pigmentové skvrny.
Na varovný prst by však měl pamatovat každý s alergií na včelí bodnutí, med nebo pyl. V takovém případě totiž propolisové produkty pravděpodobně nebudou vaším přítelem a vyvolají alergickou reakci. Doporučuje se proto provést test snášenlivosti ještě před jejich zařazením do každodenní rutiny.
Včelích produktů se nemůže nabažit zejména korejská kosmetika
Posedlost neobvyklými přísadami živočišného původu se týká obzvláště korejské kosmetiky. Propolisové sérum v kombinaci s kyselinou hyaluronovou tak najdete například u legendární značky COSRX, která stojí i za virálním sérem se šnečím slizem.
Zdroj: COSRX, Beauty of Joseon, Skinfood
Pro jasnější a rovnoměrnější pleť zase sáhněte po niacinamidovém séru Beauty of Joseon. Skinfood pak pro změnu nabízí kompletní včelí kombo pro absolutní hydrataci a regeneraci i s medovými a pylovými výtažky.
Zdroje: Byrdie, Glamour, Healthline, TikTok