Zpěvačka Taylor Swift je pod drobnohledem kvůli tomu, jakým způsobem využívá své soukromé letadlo. Zdaleka však není jediná, kdo létá často, a to i na poměrně krátké vzdálenosti. Bohatí a mocní mají na čím dál teplejší klima naší planety obrovský vliv. O to větší může být jejich pozitivní dopad v případě, že své návyky změní.
Je mnoho důvodů, proč celebrity vlastní a používají soukromá letadla. Pro tak velké hvězdy, jakými jsou zpěvačka Taylor Swift nebo modelka Kylie Jenner, představují běžné komerční lety bezpečnostní riziko. Je tedy pochopitelné, že volí privilegovanou cestu.
Jenže tyto celebrity, a nejen ony, často podnikají zbytečné lety. Jsou tak například schopné letět na krátké vzdálenosti i několikrát za den. A to jen kvůli tomu, aby vyřídily pochůzku nebo navštívily přítele. Takové chování ovšem zanechá na životním prostředí řádnou stopu.
Rozmar, či nutnost?
O víkendu, kdy se konal Super Bowl, očekávalo Las Vegas přistání zhruba tisíce soukromých letů. Mezi nimi bylo i letadlo Taylor Swift, která na zápas přiletěla na otočku z Tokia, aby mohla podpořit svého přítele. Takové rozhodnutí je sice romantické, ale nejedná se u ní o ojedinělý případ.
Jako opravdový bizár pak můžeme zmínit i virální let modelky Kylie Jenner trvající 17 minut. V roce 2022 totiž letěla z Van Nuys do Camarilla v Kalifornii. Autem přitom jízda trvá asi 45 minut. Lety rapper Jay-Z stejný rok v součtu představovaly roční emise téměř 500 Američanů.
Je úplně jedno, čí jméno zmíníme. Ať už je to celebrita, podnikatel nebo ruský oligarcha. Pointa je v tom, že soukromé lety jsou mnohdy zbytečné. Stejné cesty by se totiž daly absolvovat i jiným, více ekologickým dopravním prostředkem. V roce 2022 pak měla právě Taylor Swift údajně největší uhlíkovou stopu ze všech známých osobností. Na její konto proto vzniklo i spoustu meme.
Kompenzace uhlíkové stopy je mýtus
Na problematiku soukromých letů už několik let upozorňuje jedenadvacetiletý vysokoškolák Jack Sweeney z Floridy. Na sociálních sítích zveřejňuje informace o soukromých letech slavných a bohatých, včetně Taylor Swift. Využívá přitom veřejně dostupné údaje, prostřednictvím kterých se dají letadla sledovat.
Co na to bohatí a mocní? Elon Musk v roce 2022 účet Sweeneyho na Twitteru zakázal a hrozil mu právními kroky. V současnosti studentovi pohrozili i právníci Taylor Swift. Vysvětlují, že podobné jednání může být pro zpěvačku nebezpečné. Sweeney ovšem údaje o jejích letech zveřejňoval až 24 hodin po uskutečnění letu.
Je nutné dodat, že Swift jedno ze svých letadel prodala a za získané peníze nakoupila více než dvojnásobek uhlíkových kreditů potřebných ke kompenzaci svých emisí. Kompenzace oxidu uhličitého ovšem v současnosti často nefunguje tak, jak by měla. Například i Evropská unie proto zakazuje, aby firmy prohlašovaly, že jsou uhlíkově neutrální. Takové jednání považuje za greenwashing.
Emise versus emise
Podle velmi komplexní studie víme, že procento nejbohatších lidí, kam patří i Taylor Swift, způsobuje tolik emisí jako 66 procent nejchudších lidí planety. Důvodem jsou především soukromá letadla, jachty nebo investice do neudržitelných byznysů.
Ze zprávy Oxfam vyplývá, že elitní skupina, kterou tvoří 77 milionů lidí včetně miliardářů, milionářů a osob s platem nad 140 000 USD ročně, se roku 2019 podílela na 16 procentech všech emisí oxidu uhličitého.
Takové účast stačí na to, aby způsobila více než milion nadměrných úmrtí v důsledku veder. Pokud se vrátíme k Taylor Swift, můžeme odvodit, že svými lety za 7 měsíců v roce 2022 vypustila tolik emisí oxidu uhličitého, jaké by způsobil průměrný Američan za 536 let. A to je strašně moc.
Kdo má možnost něco změnit, měl by
Slavní a bohatí nejsou výhradně zodpovědní za klimatickou krizi a nikdo netvrdí, že by neměli cestovat. Měli by si ovšem uvědomit, že jejich chování ovlivňuje životy všech lidí. Jejich svoboda zasahuje do svobody ostatních. Díky bohatství, moci a vlivu mají ale zároveň největší sílu něco změnit.
Taylor Swift tak nemusela na zmiňovaného studenta poštvat právníky, ale mohla využít situaci a slíbit, že se pokusí lety omezit. Je to obrovská škoda, protože zmiňované jedno procento způsobuje nejvíce emisí. Avšak často jim chybí převzetí zodpovědnosti za vlastní činy. I když právě oni by mohli přinést tu největší a nejrychlejší změnu, kterou bychom potřebovali jako sůl.
Zdroje: The Commons Earth, Oxfam, The Guardian, Instagram